Identyfikacja zwierzęcia poprzez odczyt numeru wszczepionego mu mikroczipa to najbardziej rzetelna, bezpieczna oraz trwała metoda znakowania. W odróżnieniu od innych, stosowanych powszechnie metod (tatuaż) charakteryzuje ją brak możliwości zafałszowania lub usunięcia identyfikatora, jego niepowtarzalność oraz łatwość weryfikacji danych właściciela czworonoga.
Ideą elektronicznego znakowania zwierząt jest przypisanie niepowtarzalnego numeru poprzez wczepienie mikroczipa zwierzęciu i rejestracja tego numeru w centralnej bazie. Tylko na tej podstawie możliwe jest identyfikacja zwierzęcia i ustalenie właściciela. Niestety, wielokrotnie mamy do czynienia z sytuacją, kiedy oznakowane elektronicznie zwierzę nie jest zarejestrowane w bazie a tym samym nie jest możliwe zidentyfikowanie i powrót do domu. Wielu hodowców oraz właścicieli preferuje alternatywne formy znakowania swoich podopiecznych, które jednakże nie są doskonałe z uwagi na brak trwałości oraz niejednoznaczność identyfikacji; tatuaże przydzielane przez ZKwP są niestety powtarzalne gdyż każda rasa prowadzi numerację odrębnie. Aby zatem zidentyfikować psa na podstawie tatuażu musimy znać jego rasę, co w przypadku rzadziej spotykanych stanowi poważne utrudnienie. Zawieszki (wykonane w technologii NFC, lub z kodem QR czy też najprostsze z nadrukiem) z kolei choć skuteczne łatwo ulegają zagubieniu lub w przypadku przywłaszczenia zwierzęcia – odpięciu.
Czipowanie zatem zwierząt, a następnie umieszczenie ich danych w rejestrze zwierząt oznakowanych elektronicznie, stanowią niezastąpioną metodę umożlwiającą szybkie i skuteczne rozpoznawanie psów oraz kotów - porzuconych, zagubionych, odnalezionych lub skradzionych. Dopełnienie formalności i zarejestrowanie w CBDZOE zaczipowanego zwierzaka jest bardzo ważną czynnością. Umożliwia to w późniejszym czasie ewentualną skuteczną i rzetelną ich identyfikację znacząco przyczyniającą się do redukcji problemu bezdomności zwierząt. Rejestracja zwierząt zachipowanych umożliwia także proces śledzenia przemieszczania się zwierząt pomiędzy właścicielami oraz ich klasyfikacji w wybranym aspekcie.
Aby móc jednak korzystać z powyższych opcji wymagana jest rejestracja danych zwierzęcia oraz jego właściciela w bazie CBDZOE.
Identyfikacja psa czy też kota na podstawie wszczepionego mikroczipa niezbędna jest również w przypadku wyjazdu czworonoga poza granice kraju. Zwierzęta posiadają wymagane w tym przypadku paszporty, w których wklejane są kody kreskowe wszczepionego im chipa, dzięki czemu dokument ten potwierdza ich tożsamość. Paszport wydawany jest przez uprawnionego do wystawiania tego typu dokumentu lekarza weterynarii; do jego wystawienia nie jest wymagana rejestracja w bazie danych zwierząt oznakowanych, o czym mówi dokument Dobra praktyka wystawiania paszportów dla zwierząt towarzyszących.
Sposobem gwarantującym bezpieczeństwo podopiecznego jest osobista rejestracja mikroczipa w CBDZOE. Daje to nam pewność, że zaczipowany pies lub kot zostanie do niej wprowadzony, a przechowywane dane w przyszłości mogą posłużyć do ewentualnego odnalezienia jego właściciela.
Lokalizator GPS dla zwierzątDostępna na stronie www.cbdzoe.pl wyszukiwarka numerów mikroczipów zarejestrowanych zwierząt pozwala sprawdzić każdemu, czy numer posiadanego przez zwierzę mikroczipa został umieszczony w CBDZOE. Jeżeli chciałbyś sprawdzić czy zakupiony lub adoptowany przez Ciebie kot lub pies znajduje się w rejestrze bazy skorzystaj z okienka wyszukiwarki znajdującej się na stronie głównej; wpisz numer wszczepionego zwierzęciu mikroczipa i sprawdź, czy przeprowadzone u Twojego pupila znakowanie zostało sfinalizowane poprzez wpisanie jego danych do bazy! Odnalezienie poszukiwanego numeru czipa umożliwi pozyskanie dalszych, potrzebnych informacji dotyczących danego zwierzęcia i jego właściciela. Jeśli natomiast okaże się, że posiadany przez Twojego czworonoga mikroczip nie został odnaleziony oznacza to, iż zwierzę nie jest zabezpieczone i powinieneś jak najszybciej dokonać tej formalności.
Załóż konto w CBDZOE i zarejestruj swojego pupila