Jest to układ scalony z zaprogramowanym 15-cyfrowym niepowtarzalnym numerem identyfikacyjnym. Transponder jest tak mały, że mieści się w igle do implantacji. Mikroprocesor nie potrzebuje zewnętrznych źródeł zasilania. Działanie czipa aktywowane jest przez fale radiowe wysyłane przez odpowiedni czytnik, dzięki czemu otrzymujemy gwarancję, że będzie on działał kilkadziesiąt lat, a na pewno dłużej niż trwa życie zwierzęcia. Cały układ transpondera zatopiony jest w hipoalergicznym, biokompatybilnym szkle z powłoką antymigracyjną typy Parylene C. Powłoka ta dodatkowo zabezpiecza mikroczip przed naturalnymi substancjami zawartymi w ciele zwierzęcia, mogącymi wniknąć poprzez mikropęknięcia bądź mikroszczeliny powstałe w wyniku uszkodzeń mechanicznych transpondera. Mikroczip po zaimplantowaniu do momentu opłaszczenia włóknami tkanki podskórnej poddawany jest stałemu działaniu enzymów biologicznych oraz składników układu odpornościowego zwierzęcia.
Wyróżniamy różne rozmiary mikroczipów stosowanych zależnie od gabarytów implantowanych zwierząt. Najbardziej powszechne w użytkowaniu są transpondery typu:
- mikrochip RF-IDW-1 – to transponder o wielkości 2,12mm x 12mm ulokowany w sterylnej strzykawce przeznaczonej do jego jednorazowej implantacji; dedykowany jest dla zwierząt osiągających powyżej 5 kg masy ciała w życiu dorosłym
- mikrochip RF-IDW-2 MINI – jest mniejszym transponder o wielkości 1,4mm x 8mm. Podobnie, jak wersja IDW-1 znajduje się on w zestawie ze sterylną, jednorazową strzykawką do implantacji, która z racji mniejszych rozmiarów mikroczipa posiada także cieńszą igłę. IDW-2 dedykowany jest dla małych i miniaturowych zwierząt, których masa ciała w życiu dorosłym nie przekracza 5kg.