Sterylizacja to zabieg przeprowadzany u suk, polegający na wycięciu jajników oraz macicy, zaś kastracja to zabieg przeprowadzany u psów, polegający na usunięciu jąder i najądrzy. Efektem tego zabiegu jest nieodwracalna bezpłodność zwierzęcia. Wysterylizowana samica nigdy już nie będzie miała potomstwa, cieczki lub rui, wykastrowany samiec nie będzie więcej odczuwał popędu płciowego ani nie będzie mógł płodzić potomstwa. Zwierzęta wracają do zdrowia w ciągu kilku dni po zabiegu.
Sterylizacja może być przeprowadzana teoretycznie w każdym wieku zwierzęcia, niemniej przy ustalaniu terminu jej przeprowadzenia winniśmy kierować się wskazaniami weterynarza. Najlepiej jest sterylizować/kastrować zwierzę młode, w dobrej kondycji zdrowotnej. Wskazania odnośnie optymalnego terminu do przeprowadzenia sterylizacji są różne i często dyktowane rozbieżnymi wynikami badań oraz stworzonymi na nich teoriami. Niektóre źródła opierają się na twierdzeniu, iż im młodsze jest zwierzę, tym oczekiwany efekt sterylizacji jest lepszy; inne z kolei podkreślają, że zbyt młodo poddawane takiemu zabiegowi samce, są w większym stopniu narażone na nowotwory oraz osteoporozę, niż niewysterylizowane osobniki. Powodów tego upatruje się w tym, iż pozbawienie organizmu testosteronu uniemożliwia zamkniecie komórek odpowiedzialnych za rozwój fizyczny organizmu oraz powoduje zmiany w gospodarce hormonalnej, skutkujące w przyszłości osteoporozą. Opozycyjne z kolei badania dowodzą, iż nie do końca jest to prawdą, gdyż w przypadku kastracji funkcje brakujących organów wydzielniczych po części przejmuje przysadka mózgowa, co pozwala na zachowanie równowagi hormonalnej organizmu. Niewątpliwie, przy wyborze terminu należy kierować się kwestią rasy oraz płci i dobierać go bardzo indywidualnie aby korzyści płynące ze sterylizacji były optymalne dla zwierzęcia. Przybliżony wiek, w którym dokonuje się zabiegu sterylizacji to:
Jak wskazują przeprowadzane badania, suki najlepiej sterylizować tuż przed pierwszą cieczką lub miesiąc po niej, gdyż dzięki temu zabieg niemal w stu procentach chroni ją przed ewentualnym zachorowaniem na nowotwór gruczołu mlekowego. Sterylizacja przed zakończeniem okresu rozwoju nie ma żadnego negatywnego wpływu na rozwój psychiczny i fizyczny zwierząt; nie należy jednakże przeprowadzać sterylizować w czasie trwania cieczki.
Nie jest prawdą, że przed sterylizacją suka powinna dostać cieczkę gdyż nie jest do przeprowadzenia tego zabiegu wymagany pełen cykl rozpłodowy.
Nie jest natomiast przeciwwskazaniem dla sterylizacji ciąża, nawet zaawansowana. Zabieg taki stanowi jednocześnie formę aborcji oraz sterylizacji, która w ogólnej ocenie niesie za sobą mniejsze ryzyko powikłań niż aborcja farmakologiczna.
W przypadku zwierząt w podeszłym wieku, zasadniczym wyznacznikiem powinien być ogólny stan zdrowia zwierzęcia z uwzględnieniem przeciwwskazań do zastosowania znieczulenia czy samej operacji.
Jeżeli zwierzę jest po porodzie sterylizacja jest możliwa po ustaniu laktacji.
Wskazania do przeprowadzenia sterylizacji u psów możemy podzielić na 4 grupy:
Wprawdzie, jak każdy zabieg chirurgiczny, sterylizacja obarczona jest pewnym ryzykiem niemniej zakres korzyści płynących z jej przeprowadzenia jest nieporównywalnie dłuższy niż ewentualnych powikłań co postaramy się Państwu uzmysłowić zachęcając do racjonalnego potraktowania tematu.
Pozytywne aspekty dotyczą, wbrew panującym powszechnie opiniom, zarówno w osobników płci męskiej jak i żeńskiej gdyż zarówno psy, jak i suczki mają swoje płciowe przypadłości w aspekcie medycznym, jak i behawioralnym, którym staramy się zapobiegać. Bez wątpienia, sterylizacja jest nieocenionym sprzymierzeńcem w walce z narastającym problemem bezdomności zwierząt domowych.
ochrona samic przed ropomaciczem
To najczęściej wymieniany argument do wykonywania zabiegu sterylizacji u suk. Ropomacicze może się przytrafić każdej suczce, bez względu na jej wiek a także kwestię macierzyństwa. Nie jest prawdą, iż dotyczy ono wyłącznie suk, które nie wydały potomstwa. Niewielkie znaczenie ma w pojawianiu się tej przypadłości również ogólna kondycja fizyczna suki oraz jej stan zdrowia. Ropomacicze jest poważnym i groźnym dla życia schorzeniem, z często niepomyślnymi rokowaniami w jej leczeniu, trudnym do wczesnej diagnostyki zazwyczaj i tak doprowadzającym do zabiegu sterylizacji, z tą jednak różnica, że na ratunek może być już byt późno. Osłabione zwierzę ciężej znosi obciążenia związane z zabiegiem i znieczuleniem. Sterylizacja natomiast chroni przed ropomaciczem zupełnie, ponieważ podczas zabiegu macica jest usuwana.
uniknięcie nowotworów narządów rodnych samic
usunięcie tych narządów likwiduje siłą rzeczy zagrożenie wystąpienia ich schorzenia
ochrona przed nowotworem gruczołu mlekowego samic
Jedynie wczesna sterylizacja suki niemal w stu procentach chroni ją przed tą groźną chorobą. Im później wykonuje się ten zabieg, tym jego działanie profilaktyczne jest mniejsze. Sterylizacja po czwartej cieczce pozostaje już bez żadnego wpływu na to, czy suczka zachoruje na raka sutka, czy nie, może jednak spowolnić jego ewentualny rozwój.
zapobieganie urojonym ciążom
syndrom ten jest zarówno uciążliwy dla właściciela suczki, jak i nie pozostaje bez wpływu na jej stan zdrowia. Ciąże urojone nie pozostają również obojętne dla stanu psychiki zwierzęcia a ich leczenie musi mieć charakter kompleksowy i długotrwały. Sterylizacja skutecznie zapobiega pojawieniu się niepożądanego schorzenia, zapewniając komfort psychiczny suce oraz domownikom.
stabilizacja psychiczna suki
Każda cieczka łączy się nierozerwalnie ze zmianami w zachowaniu suczki, która często jest pobudzona, nerwowa a czasami agresywna. Instynktownie uwarunkowany pęd do przedłużenia gatunku kieruje zachowaniem suki, która będąc w rui będzie dążyła do spotkania z samcem a brak możliwości zaspokojenia tego popędu skutkować będzie dodatkową frustracją.
Stan obniżonego nastroju oraz osowiałość może być pogłębiona koniecznością odbywania spacerów na smyczy; niezaspokojona potrzeba ruchu często pogłębia nadpobudliwość suki lub wręcz przeciwnie, inicjuje apatyczność i ospałość. Sterylizacja powoduje brak tego procesu, zapobiegając jego przykrym następstwom.
zapobieganie niechcianym ciążom
Sterylizacja stanowi optymalne rozwiązanie u suk, które nie będą miały potomstwa. Stosowanie farmakologicznych, opartych na środkach regulujących gospodarkę hormonalną zawsze obarczone jest działaniami ubocznymi, a ich skuteczność nie jest stuprocentowa jak ma to miejsce w przypadku sterylizacji.
mniejsza pobudliwość samców
Wykastrowany samiec, w związku z tym że nie ulega instynktownemu popędowi ukierunkowanemu na przedłużenie gatunku, staje się mniej pobudliwy. Traci on zainteresowanie sukami w rui, w związku z czym nie ma skłonności do ucieczek, walk z innymi psami oraz dążenia do dominacji. Wczesna sterylizacja eliminuje takie zachowania jak: znaczenie mieszkania moczem, włóczęgostwo oraz obskakiwanie samic. Behawior kopulacyjny samców zanika wolniej u dorosłych, doświadczonych osobników gdyż niż u zwierząt wykastrowanych przed osiągnięciem dojrzałości płciowej, lub u samców, które przed zabiegiem nigdy nie kryły samic z uwagi na fakt, iż samiec powiela niepożądane zachowania, które stopniowo staną się nawykiem, niekoniecznie wynikającym z kwestii hormonalnych. W związku z tym, kastracja w późnym wieku może nie przynieść oczekiwanych efektów w tej kwestii.
Kiedy jednak zostaje przeprowadzona w odpowiednim okresie życia sprawia, że aktywność np. psa, ukierunkowuje się na współpracę z człowiekiem i oddanie właścicielowi gdyż żadne bodźce psychiczne nie dekoncentrują go. Musimy uzmysłowić sobie, że oszczędzamy w ten sposób psu cierpień związanych z brakiem możliwości zaspokajania silnego popędu seksualnego, na które samiec jest narażony wiele razy w roku i który jest tłumiony przez nas systemem zakazów i narzucanych zwierzęciu zachowań. Pozbawiony testosteronu samiec stabilizuje się pod względem psychicznym i skupia na swoich zadaniach stając posłusznym i wiernym pupilem.
zapobieganie nowotworom układu płciowego, przepuklinom, schorzeniom prostaty u samca
Dzięki kastracji przeprowadzonej w optymalnym okresie życia, można zapobiegać pojawianiu się u samców nowotworów, takich jak rak prostaty oraz przepukliny.