DLACZEGO PIES GRYZIE
Jak zapewniają behawioryści, pies jest tylko zwierzęciem, którego zachowanie wynika z oddziaływań ze strony człowieka a więc socjalizacji (lub też jej braku) oraz wpływu środowiska, warunków w jakich zwierzę żyło a także cech odziedziczonych po swoich przodkach. Jakby zatem nie podejść do problemu, człowiek zazwyczaj stanowi bezpośrednią lub pośrednią przyczyną niepożądanych reakcji ze strony zwierzęcia, poprzez to, iż w mniej lub bardziej świadomy sposób przyczynia się on do kształtowania osobowości czworonoga albo też mniej lub bardziej świadomie podejmuje działania prowokujące zwierzę do ataku! Bodźcem uruchamiającym agresję mogą być także zachowania ze strony nieznających psychiki psa dzieci, które nie wykazują przeważnie wrogich intencji wobec zwierzęcia a mimo to bywają ofiarami ataków ze strony czworonogów.
Warto zatem poznać podstawowe mechanizmy reagowania psów na rozmaite bodźce aby uniknąć sytuacji zagrażających bezpieczeństwu a nawet życiu naszemu oraz naszych pociech i przekazywać podstawy bezpiecznych zachowań dzieciom.
NIEPOŻĄDANE ZACHOWANIA WOBEC PSÓW PROWOKUJĄCE DO AGRESJI
Pamiętać należy, że psy komunikują się ze sobą za pomocą postawy ciała, wzroku czy dźwięków i nie zawsze nasze reakcje są przez nie odbierane zgodnie z naszą intencją. Często zatem nieświadomie inicjujemy u psów reakcje będące odpowiedzią na sygnały, jakie wysyłamy do nich swoją postawą, gestami czy wzrokiem. Do najczęściej przejawianych przez nas zachowań, budzących agresję u psów są:
Choć wiele spośród naszych niewłaściwych form zachowań powodowanych jest niewiedzą, niejednokrotnie niestety mają miejsce działania podejmowane świadomie, prowokujące zwierzęta do reakcji agresywnych i ukierunkowane na taką właśnie reakcję. Przykładem są np. rozmaite formy drażnienia psów pozostających w zagrodzie, hałasowanie czy też zachowania noszące znamiona znęcania, jak np. ciskanie w kierunku psa przedmiotami itp.
KIEDY PIES JEST NAPRAWDĘ AGRESYWNY I MA WOBEC NAS WROGIE ZAMIARY A KIEDY PRÓBUJE NAS JEDYNIE ZNIECHĘCIĆ?
Pies zazwyczaj unika bezpośredniej konfrontacji z człowiekiem, nie atakuje bez powodu ani wcześniej wysłanych sygnałów ostrzegających. W niekomfortowej sytuacji, kiedy z jakiegoś powodu odczuwa stres wykazuje szereg zachowań, które mają stanowić dla przeciwnika komunikat, iż nie ma on w zamiarze podejmować walki i chce unikną konfrontacji. Dla osób nie znających jednakże „psiego języka” wysyłane przez zwierzę sygnały nie zawsze są czytelne a nawet zauważalne.
Oto najczęściej obserwowane zachowania u psów, które powinno się umieć zaobserwować oraz poprawnie zinterpretować:
1. uspokajające, świadczące o tym, iż zwierzę unika konfrontacji lub podporządkowuje się i nie jest zainteresowane walką; ich zignorowanie i dążenie do kontaktu może w niektórych przypadkach zakończyć się agresją:
2. zapraszające do zabawy, ukierunkowane na kontakt z człowiekiem i nakłonienie go do zainteresowania pupilem:
1. ze strachu; pamiętajmy, że najczęstszą przyczyną tzw. „nieuzasadnionych” ataków są odczucia lękowe u psów. Ich zasadnicze objawy to np.:
2. wynikające ze skłonności do dominacji i cech przywódczych, kiedy to pies ma przez człowieka „włożone w łapy” przywództwo lub też próbuje je objąć:
JAK ZACHOWAĆ SIĘ W SYTUACJI ATAKU ZE STRONY PSA
Niestety, niezależnie od tego jak bardzo lubimy psy i jak wiele wiemy o ich zachowaniu, czasami dochodzi do sytuacji kiedy nie udaje nam się uniknąć ataku z ich strony i jedyne co możemy w tej sytuacji zrobić to postąpić tak, aby zminimalizować zakres ewentualnych obrażeń. Opanowanie oraz wykazanie się logiką w tak stresowej sytuacji z całą pewnością nie jest proste i cytowane poniżej zasady mogą w tym kontekście wydać się nierealne do realizacji, niemniej znając kilka podstawowych zasad łatwiej będzie nam podjąć działania, które mogą w efekcie ocalić nam nie tylko zdrowie ale i życie:
1. Czego nie należy robić?
2. Jak się zachować?
a) Spleć dłonie do wewnątrz
b) Schowaj kciuki do środka
c) Załóż ręce na kark i zasłoń nimi uszy
d) Uklęknij
e) Przyciągnij głowę do kolan
Pozycja taka może być odebrana przez atakujące zwierzę jako gest uległości i wpłynąć na zmniejszenie zainteresowania naszą osobą a nawet rezygnację z ataku. Jeśli nawet to nie nastąpi, dzięki „żółwiowi” chronimy głowę oraz wystające, najbardziej narażone na atak części ciała.
PO ATAKU
Jeśli doznaliśmy jakichkolwiek obrażeń, ran lub nawet zadrapań konieczne jest podjęcie działań, które zapewnią nam bezpieczeństwo:
a) Skonsultuj się z lekarzem!
Ukąszenia zwierząt wymagają odpowiedniej interwencji lekarskiej z uwagi na niebezpieczne dla naszego zdrowia drobnoustroje jakie mogą znajdować się w ich jamie ustnej. Konieczne jest odpowiednie zaopatrzenie rany, podanie zaleconych leków oraz być może szczepienia p/tężcowi czy przeciwko wściekliźnie.
b) Powiadom Policję/Straż Miejska o zdarzeniu. Nie jest wykluczone, że nie jesteś pierwszą ani też ostatnią ofiarą braku odpowiedzialności ze strony właściciela psa!
Zażądaj od właściciela okazania zaświadczenia odnośnie szczepienia p/wściekliźnie oraz aktualnego zaświadczenia odnośnie stanu zdrowia zwierzęcia a w razie konieczności poddania kwarantannie oraz obserwacji pod kątem zarażenia wścieklizną. PAMIĘTAJ, WŚCIEKLIZNA JEST CHOROBĄ NIEMAL NIEULECZALNĄ, KOŃCZĄCĄ SIĘ ŚMIERCIĄ!!! Jeśli zatem nie ma możliwości absolutnej weryfikacji stanu zdrowia psa pod tym kątem, konieczne jest poddanie się szczepieniom zabezpieczającym przed jej wystąpieniem.